Typy mizuhiki šlahounů

Udává se, že na trhu je kolem 300 barevných variant mizuhiki šlahounů, přičemž každý výrobce vydává svůj vlastní vzorník mizuhiki. Většinou se však snaží co nejvíce dodržovat jednotný systém značení (minimálně mizuhiki vyráběné v Iida City). Je tak možné je rozdělit do několika základních typů mizuhiki šlahounů.

Níže uvedené rozdělení včetně obrázků je od výrobce Tanaka Soukichi z Iida City. Jedná se o kvalitní mizuhiki za přijatelnou cenu a hlavně mají přehledně udělaný e-shop (velká část mnou používaných mizuhiki šlahounů je odtud).

Základní typy mizuhiki šlahounů:

barevné mizuhiki

barvené mizuhiki
色水引

Papírové jádro šlahounu je na povrchu přímo obarvené. Jedná se vlastně o tradiční formu mizuhiki šlahounů.

Je velmi měkké a poddajné, dobře se s ním váže a má hezký lesklý vzhled. Jen některé barvy (např. červená, černá, modrá) se při vázání mohou „rozšklebit“ a je pak vidět vnitřní bílé papírové jádro.

slídové mizuhiki

slídové mizuhiki
シルクカラー水引

Papírové jádro šlahounu je na povrchu přímo obarvené. V tomto případě se však jedná o kombinaci barviva smíchaného se slídou.

Je proto trochu tužší, než klasické barvené. Má jemně lesklý vzhled jako hedvábí.

hedvábné mizuhiki

hedvábné mizuhiki
絹巻水引

Jedná se o hustě namotané hedvábné vlákno (většinou se jedná o umělé hedvábí, záleží na výrobci a od toho se i odvíjí cena) kolem papírového jádra.

Vytvoří se tak šlahoun s povrchem, který při dotyku připomíná hedvábné kimono. Při vázání vydává takový zvuk ššššššššššššššš, jako když se promnou látky mezi sebou. Jedná se o nejpříjemnější materiál na vázání, který je optimální hlavně na hodně utažené uzle.

lesklé mizuhiki

lesklé mizuhiki
特光水引

Tenkovrstvá lesklá fólie je omotaná (napařená) kolem základního papírového jádra. Díky tomu šlahoun odráží světlo a má tak vysoký lesk.

Náročnější na přípravu šlahounu k vázání, aby povrch uzlu nebyl kostrbatý. Není tak moc vhodný právě pro malé uzlíky. Ale v rámci většího uzlu dokáže krásně doladit vzhled.

hagoromo mizuhiki

hagoromo mizuhiki
羽衣水引

Papírové jádro je obarvené a následně je ve spirále omotané tenkým zlatým, perlovým, stříbrným apod. proužkem fólie.

Šlahoun je tak celkem tuhý a je s ním více práce při vázání malých uzlů. Má tendenci vytvářet lomenou křivku místo hladkého oblouku.

akebono mizuhiki

akebono mizuhiki
あけぼの水引

Papírové jádro šlahounu je nejprve omotané lesklou fólií (stříbrnou, zlatou, zelenou, červenou, modrou) a následně ve spirále hedvábným vláknem.

Vytváří velmi luxusní dojem. Nevýhodou je, že hedvábné vlákno má tendenci se při protahování různě zhušťovat či „párat“. To může komplikovat vázání malého uzlu či hodně utaženého uzlu.

platinová mizuhiki

platinová mizuhiki
シャイニングブライト水引

Bílé papírové jádro šlahounu je ovinuté úzkou platinovou fólií. Vytvoří se tak drsná struktura povrchu, která vytváří trojrozměrný třpytivý efekt.

Šlahoun je tak celkem tuhý a je s ním více práce při vázání malých uzlů. V rámci většího uzle však dokáže vykouzlit krásné efekty.

paví mizuhiki

paví mizuhiki
孔雀水引

Perleťový, stříbrný či zlatý tenký proužek fólie je spirálně omotán v v odstupu kolem základního obarveného šlahounu. Vytvoří se tak šlahoun, který má jemný třpyt a lesk.

Šlahoun je ohebnější než hagoromo mizuhiki, ale i tak není moc vhodný na malé či hodně utažené uzle.

ginga mizuhiki

ginga mizuhiki
銀雅水引

Bílé papírové jádro je v husté spirále s různými intervaly omotáno tenkou zlatou fólií v kombinaci s umělým hedvábným vláknem.

Šlahoun má hrubou strukturu, ale současně vytváří luxusní dojem.

kirara mizuhiki

kirara mizuhiki
きらら水引 

Jedná se o specifický šlahoun. Vychází se z barveného mizuhiki, kdy se do barvy zapracuje „drť „zlaté nebo stříbrné fólie. Je takový kropenatý. Díky tomu při dopadu světla hází různé odlesky.

Šlahoun je docela tuhý. Není moc vhodný na vázání malých a utažených uzlů, protože se může „rozšklebit“, jak standardní barvený šlahoun.

Mizuhiki workshopy

Všechny výše uvedené typy mizuhiki šlahounů si můžete vyzkoušet u mě na mizuhiki workshopech, které jsou pořádány během roku.

mizuhiki workshopy